Serneke bygger för HSB i Kvillebäcken
I den nya stadsdelen Kvillebäcken i Göteborg har Serneke fått i uppdrag att bygga 89 lägenheter för HSB Göteborg i brf Cinnober. Projektet är värt ca 160 miljoner kronor och byggstart är planerad till mars i år.
Serneke var en av de första aktörerna att sätta spaden i marken när byggnationen i Kvillebäcken påbörjades 2012 och när HSB Göteborg nu ska bygga sitt tredje och sista projekt i stadsdelen är det Serneke som får uppdraget.
- Det känns extra kul att vi får vara med och knyta ihop säcken och bygga några av de sista bostäderna i stadsdelen, säger Davor Sinik, arbetschef på Serneke.
Projektet innebär nybyggnation av tre huskroppar, underbyggt garage samt lokaler i markplan. Ett av husen kommer också att få en inglasad takterrass.
- Det ska bli jätteroligt att få samarbeta med Serneke igen, säger Ida Sundstedt på HSB Göteborg. Vi har tidigare genomfört brf Alfa i Göteborg tillsammans. Ett projekt med mycket nöjda kunder och som dessutom vann priset årets HSB-projekt förra året.
Bostäderna i HSB brf Cinnober ska stå klara för inflyttning i början på 2018.
För mer information, kontakta:
Davor Sinik, arbetschef Serneke
Tel: +4631 - 712 97 47
davor.sinik@serneke.se
Ingrid Östhols, Investor Relations
Tel: +46 721 810867
ingrid.osthols@serneke.se
Serneke är en snabbt växande koncern verksam inom bygg, anläggning och projektutveckling med cirka 700 anställda. Genom att tänka nytt driver vi utvecklingen och skapar effektivare och mer innovativa lösningar för ett ansvarsfullt byggande. Verksamheten har en god fördelning mellan offentliga och kommersiella uppdrag, vilket är en styrka över konjunkturcykler.
Nyheter
-
2023-02-01
Serneke och Eidar fortsätter stort renoveringsprojekt i Trollhättan
Serneke tecknar nytt entreprenadavtal med Bostadsbolaget Eidar i Trollhättan för att fortsätta med e...;
-
2023-01-27
Serneke bygger ut skola i Varberg
Serneke ska bygga om och till Trönninge skola i Varberg. Entreprenaden för Varbergs Fastighets AB är...;
- 2023-01-20 Serneke övergår till E-faktura
-
2023-01-13
Serneke och Tosito bildar bolag för att utveckla bostäder
Serneke och Tosito har bildat ett nytt bolag för att utveckla och genomföra bostadsprojekt i Västsve...;
-
2023-01-12
Serneke bygger 129 lägenheter i Lund
Serneke har undertecknat totalentreprenadavtal med Lunds kommunala bostadsbolag LKF om att utveckla ...;
-
2023-01-04
Serneke bygger om Viskan-anstalten i Ånge kommun
Serneke har tecknat entreprenadavtal med Intea Bygg AB för ombyggnation av kriminalvårdsanstalten i ...;
Börsmeddelanden
-
2022-11-30
Omvandling av aktier i Serneke Group
Enligt Sernekes bolagsordning har ägare till aktie av serie A rätt att begära att aktien omvandlas t...
-
2022-11-09
Omvandling av samtliga A-aktier till B-aktier
Serneke Group AB har mottagit begäran från A-aktieägarna att omvandla samtliga aktier av serie A i S...
-
2022-10-31
Omvandling av aktier i Serneke Group
Enligt Sernekes bolagsordning har ägare till aktie av serie A rätt att begära att aktien omvandlas t...