Serneke bygger nya bostäder på Ekerö
På uppdrag av det kommunala bostadsbolaget AB Ekerö Bostäder ska Serneke bygga 80 nya lägenheter i området Tappström på Ekerö. Ordervärdet är cirka 136 miljoner.
De nya bostäderna är fördelade på sex huskroppar och ligger i nära anslutning till Ekerö centrum. Området där de nya lägenheterna ska uppföras är sedan tidigare bebyggt med tvåvåningslängor från 60-talet. De nya husen kommer att byggas i två våningar plus en indragen takvåning samt en suterrängvåning och har en sammanlagd boarea på omkring 4 500 kvadratmeter.
– Vi ser fram emot att få vara med och bidra till ett attraktivt boende i Ekerö kommun. För Serneke är det fantastiskt roligt att få ytterligare ett uppdrag i en region där behovet av bostäder är stort och där vi ser stor potential att ytterligare öka vår marknadsandel och bredda vår kundbas, säger Daniel Åstenius, VD på Serneke Bygg.
– Äntligen kan vi starta nyproduktion av nya hyreslägenheter på Ekerö och vi är glada över att kunna samarbeta med en duktig entreprenör som Serneke, säger Mats Viker, VD på Ekerö Bostäder.
Byggstart sker under andra kvartalet 2017 och bostäderna förväntas vara klara för inflyttning i slutet av 2018.
Projektet kommer att inkluderas i orderingången under fjärde kvartalet 2016.
För mer information, kontakta:
Daniel Åstenius, VD Serneke Bygg
031-712 97 03
daniel@serneke.se
Johan Live, pressansvarig
0768-68 11 37
johan.live@serneke.se
Nyheter
-
2023-11-09
Serneke går från fem regioner till tre
Serneke Sverige tar nästa steg för att renodla och koncentrera verksamheten, när fem regioner blir t...;
-
2023-10-27
Serneke bygger när Väröbackaskolan utökar
Serneke Sverige AB har tecknat avtal med Varbergs Fastighets AB om att bygga om och till Värobackask...;
-
2023-09-26
Uppdelningen av Serneke tar form
Formerna för Doxas planerade uppdelning av Serneke i två separata bolag, ett för entreprenad och ett...;
-
2023-09-15
Nytänkande i Knytkalaset gav lägre klimatpåverkan
Med rätt betong på rätt plats lyckades Serneke reducera sin klimatpåverkan i byggnationen av Brf Kny...;
-
2023-09-08
Stjärnmäklarna öppnar kontor i Karlatornet
Mäklarfirman Eklund Stockholm New York har sålt lägenheter i Karlatornet sedan säljstarten 2016, då ...;
-
2023-08-23
Serneke Sverige koncentrerar verksamheten
Serneke Sverige genomför förändringar i sin entreprenadverksamhet som får till följd att region Mitt...;
Börsmeddelanden
- 2023-06-21 Sernekes ansökan om avnotering har godkänts
-
2023-06-14
Kallelse till extra bolagsstämma i Serneke Group AB (publ)
Aktieägarna i Serneke Group AB (publ) ("Serneke") eller ("Bolaget"), org.nr 556669-4153, kallas härm...
-
2023-05-25
Delårsrapport januari - mars 2023
Stabilt i en krympande marknad