Serneke gör sista markköpet för Karlavagnsplatsen
Serneke har köpt och tillträtt ytterligare en fastighet på Lindholmen i Göteborg. Förvärvet av 5 360 kvadratmeter befintliga kontorslokaler, innebär att en viktig pusselbit fallit på plats inför byggnationen av Nordens högsta hus, Karlatornet.
I slutet på förra året förvärvade Serneke fastigheten och verksamheten Zinken Weland på Lindholmen. Förvärvet var avgörande för att kunna ställa om mark i området för byggnationen av skyskrapan Karlatornet och den nya stadsdelen kring Karlavagnsplatsen. Serneke har nu också köpt fastigheten Lindholmen 1:13, en yta varpå det i dagsläget finns kontor.
– Detta var det sista förvärvet vi behövde göra innan vi nu kan börja skapa en helhet i visionen om en äkta blandstad på Lindholmen, säger Ola Serneke, VD Serneke Group och initiativtagare till Karlatornet.
Marken är en del i den nya detaljplanen som görs kring Karlatornet. I Sernekes regi kommer det totalt att uppföras ca 2000 lägenheter samt mer än 100 000 kvadratmeter kommersiella lokaler. Byggnationen kommer vara en vägvisare för hur en äkta blandstad skapas med hög densitet, men med prunkande trädgårdar på tak i olika nivåer och med livfulla ytor i markplan.
För mer information, kontakta:
Ola Serneke,VD Serneke Group, tfn: 031-712 97 05
ola.serneke@serneke.se
Tomas Järund, Kommunikationschef Serneke Group, tfn: 031-712 97 44
tomas.jarund@serneke.se
SERNEKE är en nytänkande och expansiv koncern verksam inom bygg, anläggning och projektutveckling. Under de senaste åren har SERNEKE varit ett av Sveriges snabbast växande företag, mycket tack vare engagerad personal. Bolaget startades 2002 av Ola Serneke och är idag den största privatägda byggkoncernen i Sverige.
SERNEKE har huvudkontor i Göteborg med lokalkontor längs hela västkusten och i Stockholm. Kunder är främst kommuner, kommunala och statliga bolag, industri-och handelsföretag samt fastighetsbolag.
Läs mer på www.serneke.se
Nyheter
-
2023-09-26
Uppdelningen av Serneke tar form
Formerna för Doxas planerade uppdelning av Serneke i två separata bolag, ett för entreprenad och ett...;
-
2023-09-15
Nytänkande i Knytkalaset gav lägre klimatpåverkan
Med rätt betong på rätt plats lyckades Serneke reducera sin klimatpåverkan i byggnationen av Brf Kny...;
-
2023-09-08
Stjärnmäklarna öppnar kontor i Karlatornet
Mäklarfirman Eklund Stockholm New York har sålt lägenheter i Karlatornet sedan säljstarten 2016, då ...;
-
2023-08-23
Serneke Sverige koncentrerar verksamheten
Serneke Sverige genomför förändringar i sin entreprenadverksamhet som får till följd att region Mitt...;
-
2023-08-23
Nu startar inflyttningen i Karlatornet
2017 startade byggnationen av Nordens högsta byggnad, Karlatornet på Lindholmen i Göteborg. Nu är hu...;
-
2023-07-07
Serneke utför ombyggnation åt Region Kronoberg i Växjö
Serneke ska genomföra ombyggnation på Sigfridsområdet i Växjö. Kontraktet med Region Kronoberg uppgå...;
Börsmeddelanden
- 2023-06-21 Sernekes ansökan om avnotering har godkänts
-
2023-06-14
Kallelse till extra bolagsstämma i Serneke Group AB (publ)
Aktieägarna i Serneke Group AB (publ) ("Serneke") eller ("Bolaget"), org.nr 556669-4153, kallas härm...
-
2023-05-25
Delårsrapport januari - mars 2023
Stabilt i en krympande marknad