Serneke och Pareto säljer Campus Eskilstuna till Hemsö
Under 2016 stod det klart att Serneke, i samarbete med Pareto, fått uppdraget att utveckla och bygga det nya campuset för Mälardalens Högskola i Eskilstuna. Långsiktig ägare och förvaltare av fastigheten blir Hemsö Fastighets AB som nu förvärvar samtliga aktier i projektbolaget. Försäljningen sker till ett underliggande fastighetsvärde på omkring 800 miljoner kronor och innebär även att Hemsö svarar för projektets finansiering under byggtiden.
– Vi är väldigt glada för att återigen genomföra en större affär med Hemsö. Detta är ett tydligt bevis på styrkan i Sernekes helhetserbjudande och ett bra exempel på hur engagemanget från hela koncernen leder till ett attraktivt avtal för alla parter, säger Patrik Lindström, VD Serneke Projektutveckling.
Hemsö blir långsiktig ägare och förvaltare av fastigheten och tillträder den 28 mars 2017. Hyresavtalet med högskolan löper på 20 år.
– Högskolan är en viktig motor för tillväxten i Mälardalen. Vi äger sedan tidigare fastigheten som inrymmer Mälardalens högskola i Västerås. Nu kommer vi även att ta hand om lokalerna i Eskilstuna. Vi ser fram emot att fördjupa vårt samarbete med högskolan och ta ett långsiktigt förvaltningsansvar för båda fastigheterna, säger Fredrik Alvarsson, Hemsös projektutvecklingschef.
Investmentbanken Pareto, som sedan 2015 varit delaktig i utvecklingsprojektet Campus Eskilstuna, har ansvarat för finansiering och försäljning.
Affären slutförs under förutsättning att Eskilstunas kommun och Mälardalens Högskola ger sitt slutliga godkännande.
För mer information, kontakta:
Anders Antonsson, Investor Relations
Tel: +46 709 994970
anders.antonsson@serneke.se
Johan Live, pressansvarig
Tel: +46 768 681137
johan.live@serneke.se
Denna information är sådan information som Serneke är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och/eller lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 14 mars, kl. 08.00 CET.
Serneke är en snabbt växande koncern verksam inom bygg, anläggning, projektutveckling och fastighetsförvaltning. Koncernen grundades 2002 och har idag intäkter på nära 4 miljarder kronor och omkring 890 anställda. Genom att tänka nytt driver Bolaget utvecklingen och skapar effektivare och mer innovativa lösningar för ett ansvarsfullt byggande. Bolaget bygger och utvecklar bostäder, kommersiella fastigheter, industrilokaler, offentliga byggnader, vägar och anläggningar samt övrig infrastruktur. Bolagets kunder utgörs av offentliga och kommersiella beställare och verksamheten är fokuserad kring de tre storstadsregionerna Göteborg (Region Väst), Stockholm (Region Öst) och Malmö (Region Syd). Serneke har sitt huvudkontor i Göteborg och kontor i Stockholm, Malmö, Helsingborg, Borås, Halmstad, Strömstad, Trollhättan, Varberg och Alingsås. Bolagets B-aktie (SRNKE) är noterad på Nasdaq Stockholm sedan november 2016.
Mer information om Serneke Group AB finns på www.serneke.group
Nyheter
-
2022-05-06
Nu är Karlatornet högsta byggnaden i Göteborg
Göteborg har en ny herre på täppan. I och med gjutningen av 45:e våningen av Karlatornets kärna har ...;
-
2022-05-05
Så bidrar vi till att få krigets offer i säkerhet
Genom ett samarbete med andra företag och organisationer har Serneke hittills bidragit till att föra...;
-
2022-05-03
Stärkt ambition för ökat återbruk
Den 2 maj tog Göteborg ett stort kliv mot att bli mer hållbart. Serneke var då en av cirka 40 aktöre...;
-
2022-04-29
Serneke och Balder utvecklar nytt kvarter i Karlastaden
Serneke och Fastighets AB Balder fortsätter sin gemensamma utveckling i Karlastaden. Parterna har av...;
-
2022-04-21
Serneke bygger för ökad kapacitet på Varberg Energi Arena
Serneke har tecknat samverkansavtal med Varbergs Fastighets AB om att bygga ny läktare och lokaler p...;
-
2022-04-12
Serneke bygger i nytt kvarter i centrala Kinna
Serneke och Ludvigson Invest har tecknat ett totalentreprenadskontrakt gällande nybyggnation av läge...;
Börsmeddelanden
-
2022-05-05
Serneke utnyttjar rätt till villkorad förtidsinlösen av utestående obligationer om sammanlagt nominellt belopp om SEK 500 miljoner
EJ FÖR UTGIVANDE, PUBLICERING ELLER DISTRIBUTION, DIREKT ELLER INDIREKT, I ELLER TILL USA (INKLUSIVE...
-
2022-05-05
Delårsrapport januari - mars 2022
STABIL START PÅ ÅRET Januari–mars 2022 Orderingången uppgick till 1 837 Mkr (1 179) och orders...
-
2022-04-26
Stämmokommuniké från årsstämman i Serneke Group AB (publ)
Vid årsstämman i Serneke Group AB (publ) den 26 april 2022 fattades följande huvudsakliga beslut:...