Serneke renoverar Stockholms stadsmuseum
Serneke har fått det prestigefyllda uppdraget att rusta upp Stockholms Stadsmuseum till ett värde av cirka 78 miljoner kronor. Projektet påbörjas till sommaren och ska vara klart i november 2017.
På uppdrag av Fastighetskontoret i Stockholms stad ska Serneke rusta upp och renovera den anrika byggnad vid Slussen som idag är Stockholms stadsmuseum. Byggnaden uppfördes 1663 och är byggnadsminnesförklarad.
- Vi ser fram emot att få överlämna denna anrika byggnad till staden i ny skepnad hösten 2017. Det kommer att bli en spännande utmaning att med hela Slussenbygget som granne få logistiken att fungera och även att renovera fastigheten samtidigt som vi bevarar dess själ för framtida generationer, säger Kalle Eriksson, arbetschef Serneke.
Syftet med renoveringen är att skapa ändamålsenliga lokaler för museets publika verksamhet. I det ingår bland annat att göra byggnaden mer tillgänglighetsanpassad, förbättra brandsäkerheten, samt fräscha upp byggnadens yttre. Samtidigt ska de kulturhistoriska värden som finns i byggnaden bibehållas och utvecklas.
- Vi är glada att få samarbeta med Serneke och ser fram emot det gemensamma arbetet med att varsamt upprusta stadens äldsta egna byggnad, säger Fastighetskontorets projektledare Charlotte Magnusson.
- När Stadsmuseet slår upp sina portar igen 2018 kommer vi att kunna erbjuda besökarna dubbelt så stor yta för att belysa Stockholms historia ur en mångfald av perspektiv. Vi kommer att lyfta fram byggnadens egen brokiga historia och skapa en fantastisk mötesplats, säger museichef Ann-Charlotte Backlund.
Serneke har tidigare utfört flera liknande projekt och arbetar just nu med att bygga om en kulturhistoriskt värdefull byggnad på Kungsholmen, tidigare S:t Görans Gymnasium, till studentbostäder.
För mer information, kontakta:
Kalle Eriksson, Arbetschef Serneke
Tel: +46 703 093379
kalle.eriksson@serneke.se
Tomas Järund, Kommunikationschef
Tel: +46 704 455087
tomas.jarund@serneke.se
Ingrid Östhols, Investor Relations
Tel: +46 721 810867
ingrid.osthols@serneke.se
Charlotte Magnusson, Fastighetskontoret Stockholms Stad
Tel: +46 8508 269 37
charlotte.magnusson@stockholm.se
Serneke är en snabbt växande koncern verksam inom bygg, anläggning, projektutveckling och fastighetsförvaltning med cirka 750 anställda. Genom att tänka nytt driver vi utvecklingen och skapar effektivare och mer innovativa lösningar för ett ansvarsfullt byggande. Verksamheten har en god fördelning mellan offentliga och kommersiella uppdrag, vilket är en styrka över konjunkturcykler.
Nyheter
-
2023-02-01
Serneke och Eidar fortsätter stort renoveringsprojekt i Trollhättan
Serneke tecknar nytt entreprenadavtal med Bostadsbolaget Eidar i Trollhättan för att fortsätta med e...;
-
2023-01-27
Serneke bygger ut skola i Varberg
Serneke ska bygga om och till Trönninge skola i Varberg. Entreprenaden för Varbergs Fastighets AB är...;
- 2023-01-20 Serneke övergår till E-faktura
-
2023-01-13
Serneke och Tosito bildar bolag för att utveckla bostäder
Serneke och Tosito har bildat ett nytt bolag för att utveckla och genomföra bostadsprojekt i Västsve...;
-
2023-01-12
Serneke bygger 129 lägenheter i Lund
Serneke har undertecknat totalentreprenadavtal med Lunds kommunala bostadsbolag LKF om att utveckla ...;
-
2023-01-04
Serneke bygger om Viskan-anstalten i Ånge kommun
Serneke har tecknat entreprenadavtal med Intea Bygg AB för ombyggnation av kriminalvårdsanstalten i ...;
Börsmeddelanden
-
2022-11-30
Omvandling av aktier i Serneke Group
Enligt Sernekes bolagsordning har ägare till aktie av serie A rätt att begära att aktien omvandlas t...
-
2022-11-09
Omvandling av samtliga A-aktier till B-aktier
Serneke Group AB har mottagit begäran från A-aktieägarna att omvandla samtliga aktier av serie A i S...
-
2022-10-31
Omvandling av aktier i Serneke Group
Enligt Sernekes bolagsordning har ägare till aktie av serie A rätt att begära att aktien omvandlas t...