Valberedningen i Serneke Group föreslår två nya ledamöter
Valberedningen i Serneke Group AB (publ) har för avsikt att nominera Mariann Östansjö och Lars Kvarnsund som nya ledamöter inför årsstämman den 6 maj 2021.
Valberedningen i Serneke Group har för avsikt att nominera Mariann Östansjö, 65, som ny ledamot i styrelsen för Serneke Group AB. Mariann har drygt 30 års erfarenhet i olika roller inom controlling och som CFO i såväl privatägda bolag såsom Preem och Ragn-Sells, statliga bolag såsom Green Cargo och börsnoterade bolag som Skanska och Eltel. I uppdragen som CFO har Mariann även ingått i koncernledningen och i dotterbolagens styrelser. Mariann har en gedigen erfarenhet av den bransch som Serneke verkar inom från rollen som chefscontroller för Skanska-koncernen.
Vidare har valberedningen även för avsikt att nominera Lars Kvarnsund som ny ledamot av Serneke Groups styrelse. Lars är 53 år och idag verksam som VD/koncernchef i Gunnar Johansson Gruppen AB. Lars var fram till slutet av 2018 verksam som CFO i börsnoterade GARO AB (publ) där han även ingick i koncernledningen. Under sina år inom GARO har han även verkat som affärsområdeschef Sverige och VD i dotterbolag.
- Vi ser fram emot att kunna nominera Mariann och Lars till styrelsen i Serneke Group och är övertygade att de med sina olika erfarenheter kommer att tillföra viktig kompetens till bolagets styrelsearbete. Genom dessa nomineringar stärker vi styrelsens kapacitet, säger Carl Sandberg, valberedningens ordförande.
Valberedningen avser i övrigt att inför årsstämman nominera de tidigare ledamöterna Fredrik Alvarsson, Mari Broman, Ludwig Mattsson, Veronica Rörsgård och Per Åkerman samt föreslå omval av ordföranden Jan C Johansson. Nuvarande ledamoten Anna Belfrage har avböjt omval.
Nomineringen av ovan personer sker i tillbörlig ordning i och med kallelsen till stämman, där även övriga uppgifter från valberedningen presenteras.

Anders Düring
- CFO, Group
-
Skicka epost
- Kvarnbergsgatan 2, 411 05 Göteborg
- 0708-88 77 33

Johan Live
- Presschef, Group
-
Skicka epost
- Kvarnbergsgatan 2, 411 05 Göteborg
- 0768-68 11 37
Nyheter
-
2022-05-24
Serneke på H22 City Expo
Vi är alla delaktiga i att skapa trivsamma och hälsosamma städer i samklang med naturen. Under 35 da...;
-
2022-05-17
Serneke bygger 88 bostäder i Skövde
Serneke och AB Skövdebostäder har tecknat ett totalentreprenadkontrakt gällande projekt Timmergränd....;
-
2022-05-06
Nu är Karlatornet högsta byggnaden i Göteborg
Göteborg har en ny herre på täppan. I och med gjutningen av 45:e våningen av Karlatornets kärna har ...;
-
2022-05-05
Så bidrar vi till att få krigets offer i säkerhet
Genom ett samarbete med andra företag och organisationer har Serneke hittills bidragit till att föra...;
-
2022-05-03
Stärkt ambition för ökat återbruk
Den 2 maj tog Göteborg ett stort kliv mot att bli mer hållbart. Serneke var då en av cirka 40 aktöre...;
-
2022-04-29
Serneke och Balder utvecklar nytt kvarter i Karlastaden
Serneke och Fastighets AB Balder fortsätter sin gemensamma utveckling i Karlastaden. Parterna har av...;
Börsmeddelanden
-
2022-05-23
Serneke bekräftar förtidsinlösen av utestående obligationer om sammanlagt nominellt belopp om SEK 500 miljoner
EJ FÖR UTGIVANDE, PUBLICERING ELLER DISTRIBUTION, DIREKT ELLER INDIREKT, I ELLER TILL USA (INKLUSIVE...
-
2022-05-05
Serneke utnyttjar rätt till villkorad förtidsinlösen av utestående obligationer om sammanlagt nominellt belopp om SEK 500 miljoner
EJ FÖR UTGIVANDE, PUBLICERING ELLER DISTRIBUTION, DIREKT ELLER INDIREKT, I ELLER TILL USA (INKLUSIVE...
-
2022-05-05
Delårsrapport januari - mars 2022
STABIL START PÅ ÅRET Januari–mars 2022 Orderingången uppgick till 1 837 Mkr (1 179) och orders...