Entreprenadkontrakt klart för skolbygge i Arvika
Serneke Bygg har skrivit entreprenadkontrakt med Arvika Fastighets AB för att bygga ny högstadieskola i Arvika. Värdet på kontraktet uppgår till cirka 385 miljoner kronor.
I våras ingick Serneke Bygg ett samverkansavtal med Arvika kommun om att utveckla ny högstadieskola i Arvika. Nu har projektet gått över i fas 2 i och med att entreprenadkontrakt signerades i slutet av september.
– Det känns väldigt kul att nu få komma igång med projektets genomförande. Vår samverkan med AFAB, där vårt gemensamma mål är ”En skola för var och en” har varit inspirerande och jag är säker på att slutresultatet blir väldigt bra för Arvikas högstadieungdomar, säger Magnus Grude, arbetschef på Serneke Bygg.
Den nya högstadieskolan i Arvika byggs för cirka 900 elever men kommer att byggas i flera hemvister för att skapa känsla av en trygg närmiljö. Skolan kommer också att få L-formade klassrum i syfte att skapa möjligheter i verksamheten att bedriva en skola för alla, en utformning som har skapat intresse både nationellt och internationellt.
– Efter en intensiv period av planerande och arbete med hur vi vill utforma skolan känns det oerhört motiverande och spännande att nu börja med produktionen, säger Christian Persman, skolprojektledare på Arvika kommun.
Skolan ska vara klar för skolstart höstterminen 2021 och en senare etapp med skolrestaurang ska stå klar till årsskiftet 2021/2022.
Ordersumman på cirka 385 miljoner kronor inkluderas i orderingången för tredje kvartalet 2019.
Nyheter
-
2023-11-09
Serneke går från fem regioner till tre
Serneke Sverige tar nästa steg för att renodla och koncentrera verksamheten, när fem regioner blir t...;
-
2023-10-27
Serneke bygger när Väröbackaskolan utökar
Serneke Sverige AB har tecknat avtal med Varbergs Fastighets AB om att bygga om och till Värobackask...;
-
2023-09-26
Uppdelningen av Serneke tar form
Formerna för Doxas planerade uppdelning av Serneke i två separata bolag, ett för entreprenad och ett...;
-
2023-09-15
Nytänkande i Knytkalaset gav lägre klimatpåverkan
Med rätt betong på rätt plats lyckades Serneke reducera sin klimatpåverkan i byggnationen av Brf Kny...;
-
2023-09-08
Stjärnmäklarna öppnar kontor i Karlatornet
Mäklarfirman Eklund Stockholm New York har sålt lägenheter i Karlatornet sedan säljstarten 2016, då ...;
-
2023-08-23
Serneke Sverige koncentrerar verksamheten
Serneke Sverige genomför förändringar i sin entreprenadverksamhet som får till följd att region Mitt...;
Börsmeddelanden
- 2023-06-21 Sernekes ansökan om avnotering har godkänts
-
2023-06-14
Kallelse till extra bolagsstämma i Serneke Group AB (publ)
Aktieägarna i Serneke Group AB (publ) ("Serneke") eller ("Bolaget"), org.nr 556669-4153, kallas härm...
-
2023-05-25
Delårsrapport januari - mars 2023
Stabilt i en krympande marknad