Förskola i god tid
Stockslycke förskola ska stå färdig i oktober 2014. Den första etappen är färdigställd och inflyttad och den andra delen är snart klar för besiktning och inflyttning.
– Projektet ligger väldigt bra till tidsmässigt, rapporterar Davor Sinik arbetschef på SERNEKE i Alingsås.
SERNEKE har haft i uppdrag att bygga till och bygga om Stockslycke förskola åt Fabs AB i Alingsås. Ett projekt som snart pågått i 12 månader. Projektet omfattar en tillbyggnad av två avdelningar samt en ombyggnation av två avdelningar med bland annat nytt mottagningskök, parkeringar, huvudentré och utvändiga lekytor.
– Det har varit ett spännande projekt och vi tackar Fabs för att de ännu en gång gett oss förtroendet att utföra ett arbete för dem, säger arbetschef Davor Sinik.
Förskolan är belägen i anslutning till skogen och i närheten av sjön Gerdsken. Innan om- och tillbyggnationen fanns det plats för cirka 50 barn fördelade på tre avdelningar. Efter färdigställandet tillkommer ytterligare två avdelningar.
Nyheter
-
2022-05-24
Serneke på H22 City Expo
Vi är alla delaktiga i att skapa trivsamma och hälsosamma städer i samklang med naturen. Under 35 da...;
-
2022-05-17
Serneke bygger 88 bostäder i Skövde
Serneke och AB Skövdebostäder har tecknat ett totalentreprenadkontrakt gällande projekt Timmergränd....;
-
2022-05-06
Nu är Karlatornet högsta byggnaden i Göteborg
Göteborg har en ny herre på täppan. I och med gjutningen av 45:e våningen av Karlatornets kärna har ...;
-
2022-05-05
Så bidrar vi till att få krigets offer i säkerhet
Genom ett samarbete med andra företag och organisationer har Serneke hittills bidragit till att föra...;
-
2022-05-03
Stärkt ambition för ökat återbruk
Den 2 maj tog Göteborg ett stort kliv mot att bli mer hållbart. Serneke var då en av cirka 40 aktöre...;
-
2022-04-29
Serneke och Balder utvecklar nytt kvarter i Karlastaden
Serneke och Fastighets AB Balder fortsätter sin gemensamma utveckling i Karlastaden. Parterna har av...;
Börsmeddelanden
-
2022-05-23
Serneke bekräftar förtidsinlösen av utestående obligationer om sammanlagt nominellt belopp om SEK 500 miljoner
EJ FÖR UTGIVANDE, PUBLICERING ELLER DISTRIBUTION, DIREKT ELLER INDIREKT, I ELLER TILL USA (INKLUSIVE...
-
2022-05-05
Serneke utnyttjar rätt till villkorad förtidsinlösen av utestående obligationer om sammanlagt nominellt belopp om SEK 500 miljoner
EJ FÖR UTGIVANDE, PUBLICERING ELLER DISTRIBUTION, DIREKT ELLER INDIREKT, I ELLER TILL USA (INKLUSIVE...
-
2022-05-05
Delårsrapport januari - mars 2022
STABIL START PÅ ÅRET Januari–mars 2022 Orderingången uppgick till 1 837 Mkr (1 179) och orders...