Lindebergska huset får arkitektpris
SERNEKE Byggnads återuppbyggde det Lindebergska huset i Uddevalla. Ett hus med stort kulturellt värde som en tid innan byggnationen låg i aska. Förra veckan beslutade miljö och stadsbyggnadsnämnden att huset får årets arkitekturpris.
Lindebergska huset ligger i centrala Uddevalla och har bland annat använts som bostadshus, förlossningshem och till föreningsverksamhet för Uddevalla Sim. Villan som byggdes 1902 brann ned till grunden våren 2011. Nuvarande ägare, företaget Margretelund Fastighets AB, såg till att huset byggdes upp igen efter nya ritningar av arkitekt Stig Karmalm. För byggnationen stod SERNEKE Byggnads.
- Det är jätteroligt att få arkitekturpriset. Det finns ett oerhört stort intresse hos Uddevallaborna för villan. I det nybyggda huset har vi försökt återskapa den gamla stilen. Utvändigt är huset i stort sett identiskt, inomhus har vi gjort vissa modelleringar utifrån dagens byggstandarder. Vår tanke är att man ska känna att det är som att komma hundra år bakåt i tiden när man stiger in, säger Martin Hultberg ägare av villan.
- Ett mycket speciellt projekt som hade oändligt med utvändiga och invändiga detaljer. SERNEKEs byggmästare Jan-Ove Lundvist har tillsammans med kunniga hantverkare rott iland detta projekt med en hög slutfinish och otroligt nöjda beställare, säger Christopher Hjelm projektledare för SERNEKE Byggnads.

Ola Serneke
- Koncern-VD
-
Skicka epost
- Kvarnbergsgatan 2, 411 05 Göteborg
- 031-712 97 05
Nyheter
-
2021-01-22
Serneke förstärker organisationen för Karlatornet
Efter att Balder blivit ny delägare i Karlatornet i mitten av december förra året är byggnationen av...;
-
2021-01-21
Serneke renoverar Botanhuset i Stockholm
Serneke har fått uppdraget att renovera det hundraåriga Botanhuset vid Naturhistoriska Museet i Stoc...;
-
2020-12-22
Serneke bygger 99 lägenheter i Kungälv på uppdrag av Riksbyggen
Serneke har tecknat entreprenadavtal med Riksbyggen om att bygga 99 lägenheter i Kongahälla-området ...;
-
2020-12-18
Serneke säljer byggrätter i Karlastaden för cirka 200 miljoner kronor till Tosito
Serneke säljer cirka 15 000 kvadratmeter byggrätter i Karlastaden till fastighetsbolaget Tosito för ...;
-
2020-12-18
Förtydligande Karlatornet och byggrättsförsäljning till Balder
Med anledning av torsdagens pressmeddelande avseende affärer med Balder, och de frågor som har inkom...;
-
2020-12-11
Serneke Sverige förstärker med ny roll
Serneke Sverige har rekryterat Emile Hamon, som får rollen som strategi- och verksamhetsutvecklingsc...;
Börsmeddelanden
-
2021-01-18
Sernekes företrädesemission övertecknad
EJ FÖR OFFENTLIGGÖRANDE, PUBLICERING ELLER DISTRIBUTION, DIREKT ELLER INDIREKT, I ELLER TILL AUSTRAL...
-
2020-12-30
Förändring av det totala antalet aktier och röster i Serneke
EJ FÖR OFFENTLIGGÖRANDE, PUBLICERING ELLER DISTRIBUTION, DIREKT ELLER INDIREKT, I ELLER TILL AUSTRAL...
-
2020-12-28
Serneke offentliggör prospekt
EJ FÖR OFFENTLIGGÖRANDE, PUBLICERING ELLER DISTRIBUTION, DIREKT ELLER INDIREKT, I ELLER TILL AUSTRAL...