Ola Serneke bekräftar deltagande i diskussionsforum
Med anledning av artiklar i Göteborgs-Posten och övrig media bekräftar Ola Serneke att han deltagit i diskussioner på Placeras börsforum under pseudonym.
- Alla som känner mig vet att jag brinner för mitt bolag, att det engagerar mig dygnets alla timmar och att jag är väldigt mån om att vårt företag och alla våra anställda behandlas rättvist i alla situationer. Detta är också anledningen till att jag deltagit i diskussioner i nämnda forum. Jag är givetvis medveten om de regler som gäller för personer med insyn i bolaget och har varit oerhört noga med att följa dem. Min avsikt har varit att bidra till diskussionen med redan känd och relevant information. Jag förstår nu att detta var fel sätt att göra det på och det kommer inte upprepas. Bolaget Sernekes intressen är alltid högst på agendan och ärlighet är ett av våra kärnvärden. Därför vill jag vara öppen med detta, säger Ola Serneke.
Bolaget framhåller att kommunikation generellt sker i etablerade kanaler och enligt de regler och lagar som finns. Reglerna omfattar givetvis även personal i allmänhet och insynspersoner i synnerhet.

Johan Live
- Presschef, Group
-
Skicka epost
- Kvarnbergsgatan 2, 411 05 Göteborg
- 0768-68 11 37

Michael Berglin
- VD Serneke Group
-
Skicka epost
- Kvarnbergsgatan 2, 411 05 Göteborg
- 031-712 97 39
Nyheter
-
2023-05-29
Specialfastigheter förlänger ramavtal med Serneke
Specialfastigheter har valt att förlänga sitt ramavtal med Serneke med ytterligare tre år. Ramavtale...;
-
2023-05-12
Serneke fortsätter utveckla Tamarinden i Örebro
Serneke har tecknat ett samverkansavtal med ÖrebroBostäder AB. Parterna ska tillsammans planera för ...;
-
2023-04-24
Serneke utför trafikprojekt åt Malmö stad
Serneke har skrivit entreprenadavtal med Malmö stad för att utföra en ombyggnad av gatumiljön för Ma...;
-
2023-04-20
Kylbehovet i Södra Veddesta ska värma bostäder och kontor
Serneke och energibolaget E.ON är överens om en ny och unik helhetslösning för produktion av kyla oc...;
-
2023-04-13
Serneke bygger LSS-boende i Surte
Serneke ska bygga ytterligare ett LSS-boende åt Ale kommun. De 14 lägenheterna ska stå klara 2024 oc...;
-
2023-03-30
Handelsbanken etablerar sig i Karlatornet
Handelsbanken är nu klar som hyresgäst i Karlatornet. Sernekes och Balders JV-bolag för Karlatornet ...;
Börsmeddelanden
-
2023-05-25
Delårsrapport januari - mars 2023
Stabilt i en krympande marknad
-
2023-05-03
Stämmokommuniké från årsstämman i Serneke Group AB (publ)
Vid årsstämman i Serneke Group AB (publ) den 3 maj 2023 fattades följande huvudsakliga beslut:...
-
2023-04-25
Uttalande från styrelsen för Serneke med anledning av Doxas offentliga uppköpserbjudande
Styrelsen för Serneke rekommenderar enhälligt aktieägarna i Serneke att acceptera Doxas offentliga u...