Serneke Anläggning ISO-certifierade
Som ett led i Sernekes fortsatta expansion har Serneke Anläggning blivit certifierade i ISO 9001 kvalitetsledning och 14001 miljöledningssystem. Sedan tidigare innehar Serneke Bygg samma certifiering.
För att bli ISO-certifierad krävs ett ledningssystem och att företaget uppfyller de krav som finns uppställda i den aktuella standarden. Det är ISO, internationella organisationen för standardisering, som tar fram dessa standarder.
– Certifieringen är ett kvitto på att vi håller hög standard i vårt kvalitets- och miljöarbete samt att vi arbetar systematiskt och rätt för att vår verksamhet ska fungera på ett likriktat och bra sätt, säger Fredrik Jonsson, vd för Serneke Anläggning.
ISO 9001 är ett verktyg för effektiv kvalitetsledning medan ISO 14001 innebär att Serneke bedriver ett effektivt och strukturerat miljöarbete. Certifieringen förenklar även för nya medarbetare att genom tydlig struktur och enkelhet lättare komma in i vårt arbetssätt och rutiner.
– ISO-certifieringen betyder mycket för vår fortsatta expansion att bli en ledande aktör på den svenska anläggningsmarknaden, avslutar Fredrik Jonsson.
Nyheter
-
2023-05-29
Specialfastigheter förlänger ramavtal med Serneke
Specialfastigheter har valt att förlänga sitt ramavtal med Serneke med ytterligare tre år. Ramavtale...;
-
2023-05-12
Serneke fortsätter utveckla Tamarinden i Örebro
Serneke har tecknat ett samverkansavtal med ÖrebroBostäder AB. Parterna ska tillsammans planera för ...;
-
2023-04-24
Serneke utför trafikprojekt åt Malmö stad
Serneke har skrivit entreprenadavtal med Malmö stad för att utföra en ombyggnad av gatumiljön för Ma...;
-
2023-04-20
Kylbehovet i Södra Veddesta ska värma bostäder och kontor
Serneke och energibolaget E.ON är överens om en ny och unik helhetslösning för produktion av kyla oc...;
-
2023-04-13
Serneke bygger LSS-boende i Surte
Serneke ska bygga ytterligare ett LSS-boende åt Ale kommun. De 14 lägenheterna ska stå klara 2024 oc...;
-
2023-03-30
Handelsbanken etablerar sig i Karlatornet
Handelsbanken är nu klar som hyresgäst i Karlatornet. Sernekes och Balders JV-bolag för Karlatornet ...;
Börsmeddelanden
-
2023-05-25
Delårsrapport januari - mars 2023
Stabilt i en krympande marknad
-
2023-05-03
Stämmokommuniké från årsstämman i Serneke Group AB (publ)
Vid årsstämman i Serneke Group AB (publ) den 3 maj 2023 fattades följande huvudsakliga beslut:...
-
2023-04-25
Uttalande från styrelsen för Serneke med anledning av Doxas offentliga uppköpserbjudande
Styrelsen för Serneke rekommenderar enhälligt aktieägarna i Serneke att acceptera Doxas offentliga u...