Serneke Anläggning rekryterar järnvägskompetens
Serneke har rekryterat tre personer för att vara med på tåget när svenska staten investerar stort i järnväg de närmaste tio åren.
De närmaste tio åren investerar staten stort i landets infrastruktur. 700 miljarder är avsatta till satsningar i transportbranschen varav 460 miljarder är öronmärkta för järnväg. Ytterligare 300 miljarder ska gå till en ny höghastighetsjärnväg. Detta kommer att öka behovet av fler entreprenörer i anläggningsbranschen med kompetens för järnvägsbyggande.
Serneke har nu rekryterat denna kompetens genom anställningarna av Michael Malmquist, teknikområdeschef; Pelle Sparw, arbetschef med fokus på södra/västra Sverige samt Veronica Johansson, arbetschef med fokus på östra/norra delen av landet.
– Anläggningsmarknaden i Sverige står inför många stora infrastrukturprojekt. Detta skapar i sin tur en rad mellanstora jobb som passar vårt bolags storlek. Då ska vi stå redo, säger Fredrik Jonsson, VD för Serneke Anläggning.

Fredrik Jonsson
- Infrachef
-
Skicka epost
- Kvarnbergsgatan 2, 411 05 Göteborg
- 031-712 97 52

Johan Live
- Kommunikationschef
-
Skicka epost
- Kvarnbergsgatan 2, 411 05 Göteborg
- 0768-68 11 37
Nyheter
-
2021-01-22
Serneke förstärker organisationen för Karlatornet
Efter att Balder blivit ny delägare i Karlatornet i mitten av december förra året är byggnationen av...;
-
2021-01-21
Serneke renoverar Botanhuset i Stockholm
Serneke har fått uppdraget att renovera det hundraåriga Botanhuset vid Naturhistoriska Museet i Stoc...;
-
2020-12-22
Serneke bygger 99 lägenheter i Kungälv på uppdrag av Riksbyggen
Serneke har tecknat entreprenadavtal med Riksbyggen om att bygga 99 lägenheter i Kongahälla-området ...;
-
2020-12-18
Serneke säljer byggrätter i Karlastaden för cirka 200 miljoner kronor till Tosito
Serneke säljer cirka 15 000 kvadratmeter byggrätter i Karlastaden till fastighetsbolaget Tosito för ...;
-
2020-12-18
Förtydligande Karlatornet och byggrättsförsäljning till Balder
Med anledning av torsdagens pressmeddelande avseende affärer med Balder, och de frågor som har inkom...;
-
2020-12-11
Serneke Sverige förstärker med ny roll
Serneke Sverige har rekryterat Emile Hamon, som får rollen som strategi- och verksamhetsutvecklingsc...;
Börsmeddelanden
-
2021-01-18
Sernekes företrädesemission övertecknad
EJ FÖR OFFENTLIGGÖRANDE, PUBLICERING ELLER DISTRIBUTION, DIREKT ELLER INDIREKT, I ELLER TILL AUSTRAL...
-
2020-12-30
Förändring av det totala antalet aktier och röster i Serneke
EJ FÖR OFFENTLIGGÖRANDE, PUBLICERING ELLER DISTRIBUTION, DIREKT ELLER INDIREKT, I ELLER TILL AUSTRAL...
-
2020-12-28
Serneke offentliggör prospekt
EJ FÖR OFFENTLIGGÖRANDE, PUBLICERING ELLER DISTRIBUTION, DIREKT ELLER INDIREKT, I ELLER TILL AUSTRAL...