Serneke breddar kompetensen inom arkitektur och stadsbyggnad
Serneke har rekryterat Linda Schuur som affärsutvecklare med ansvar för stadsbyggnad och arkitektur. Rollen är ny inom företaget.
– Rekryteringen är ett viktigt led i vår utvecklingsplan att ta ett helhetsgrepp om samhällsbyggandet. Vi vill fortsätta att öka kvalitén och öppna upp för nya innovativa lösningar. Linda Schuur har ett stort engagemang för arkitektur och stadsutvecklingsfrågor både i Sverige och internationellt, säger Patrik Lindström VD för projektutveckling.
Linda är utbildad arkitekt med en masterexamen från Chalmers. De senaste åren har hon jobbat i sex år hos Kjellander Sjöberg, nu senast på C.F. Møller i Stockholm med stadsutvecklingsprojekt. Linda har även en bred internationell erfarenhet. Hon har jobbat som arkitekt i New York men också genom plattformen STHLMNYC som hon initierat och drivit sedan 2014.
– Jag brinner för stadsplanering och arkitektur. Branschen behöver bredda sig och implementera fler perspektiv för att uppnå kvalitativt byggande. Jag ser fram emot att få kombinera affärsmässighet och tillväxt med arkitektur, stadsbyggnad och innovativa lösningar. Att få göra detta i ett framtidsfokuserat företag som Serneke, driva på utvecklingen av vår byggda miljö och bidra till en positiv samhällsutveckling ska bli jättekul, säger Linda Schuur.

Johan Live
- Presschef, Group
-
Skicka epost
- Kvarnbergsgatan 2, 411 05 Göteborg
- 0768-68 11 37
Nyheter
-
2023-09-26
Uppdelningen av Serneke tar form
Formerna för Doxas planerade uppdelning av Serneke i två separata bolag, ett för entreprenad och ett...;
-
2023-09-15
Nytänkande i Knytkalaset gav lägre klimatpåverkan
Med rätt betong på rätt plats lyckades Serneke reducera sin klimatpåverkan i byggnationen av Brf Kny...;
-
2023-09-08
Stjärnmäklarna öppnar kontor i Karlatornet
Mäklarfirman Eklund Stockholm New York har sålt lägenheter i Karlatornet sedan säljstarten 2016, då ...;
-
2023-08-23
Serneke Sverige koncentrerar verksamheten
Serneke Sverige genomför förändringar i sin entreprenadverksamhet som får till följd att region Mitt...;
-
2023-08-23
Nu startar inflyttningen i Karlatornet
2017 startade byggnationen av Nordens högsta byggnad, Karlatornet på Lindholmen i Göteborg. Nu är hu...;
-
2023-07-07
Serneke utför ombyggnation åt Region Kronoberg i Växjö
Serneke ska genomföra ombyggnation på Sigfridsområdet i Växjö. Kontraktet med Region Kronoberg uppgå...;
Börsmeddelanden
- 2023-06-21 Sernekes ansökan om avnotering har godkänts
-
2023-06-14
Kallelse till extra bolagsstämma i Serneke Group AB (publ)
Aktieägarna i Serneke Group AB (publ) ("Serneke") eller ("Bolaget"), org.nr 556669-4153, kallas härm...
-
2023-05-25
Delårsrapport januari - mars 2023
Stabilt i en krympande marknad