Serneke bygger 206 lägenheter i Orminge
Serneke och Magnolia Bostad har tecknat avtal om att bygga 206 lägenheter samt LSS-boende i Orminge söder om Stockholm. Entreprenaden är värd cirka 265 miljoner kronor.
De nya bostäderna kommer att byggas i kvarteret södra Sarvträsk som är en del av ett större stadsutvecklingsprojekt i Orminge, Nacka kommun, där minst 1 500 bostäder planeras att byggas. Lokaler för handel och andra verksamheter finns med i planerna för Orminge centrum men också ett sportcentrum i Myrsjö.
Det nya bostadskvarteret kommer att ha tre olika tegelgestaltningar som återspeglar sig i varje väderstreck samt en gemensam innergård som ska skapa en trivsam och välkomnande miljö för de boende. Förutom bostäderna ingår även byggnation av ett LSS-boende, tio lokaler samt ett garage med 100 parkeringsplatser i totalentreprenaden.
- Vi ser fram emot att bygga fler bostäder i Orminge tillsammans med Magnolia Bostad och utveckla ett helt nytt område. Vi har haft ett gott samarbete genom hela projekteringen och är glada för det fortsatta förtroendet, säger Björn Vikman, arbetschef på Serneke.
- Vi uppskattar mycket vårt samarbete med Serneke vilket sträcker sig från tidigt skede till slutligt färdigställande. Det är roligt att vi nu planerar att starta upp ytterligare ett projekt tillsammans, säger Björn Bergman, regionchef Öst på Magnolia Bostad.
Ordersumman om cirka 265 miljoner kronor inkluderas i orderingången när villkor för godkänt bygglov är uppnått, vilket förväntas ske under det fjärde kvartalet 2020. Planerad byggstart är i januari 2021 och projektet beräknas vara klart tredje kvartalet 2023.

Robert Hägglund
- Arbetschef, Stockholm
-
Skicka epost
- Rosenlundsgatan 50, 118 63 Stockholm
- 0790-61 27 77

Johan Live
- Presschef, Group
-
Skicka epost
- Kvarnbergsgatan 2, 411 05 Göteborg
- 0768-68 11 37
Nyheter
-
2023-09-26
Uppdelningen av Serneke tar form
Formerna för Doxas planerade uppdelning av Serneke i två separata bolag, ett för entreprenad och ett...;
-
2023-09-15
Nytänkande i Knytkalaset gav lägre klimatpåverkan
Med rätt betong på rätt plats lyckades Serneke reducera sin klimatpåverkan i byggnationen av Brf Kny...;
-
2023-09-08
Stjärnmäklarna öppnar kontor i Karlatornet
Mäklarfirman Eklund Stockholm New York har sålt lägenheter i Karlatornet sedan säljstarten 2016, då ...;
-
2023-08-23
Serneke Sverige koncentrerar verksamheten
Serneke Sverige genomför förändringar i sin entreprenadverksamhet som får till följd att region Mitt...;
-
2023-08-23
Nu startar inflyttningen i Karlatornet
2017 startade byggnationen av Nordens högsta byggnad, Karlatornet på Lindholmen i Göteborg. Nu är hu...;
-
2023-07-07
Serneke utför ombyggnation åt Region Kronoberg i Växjö
Serneke ska genomföra ombyggnation på Sigfridsområdet i Växjö. Kontraktet med Region Kronoberg uppgå...;
Börsmeddelanden
- 2023-06-21 Sernekes ansökan om avnotering har godkänts
-
2023-06-14
Kallelse till extra bolagsstämma i Serneke Group AB (publ)
Aktieägarna i Serneke Group AB (publ) ("Serneke") eller ("Bolaget"), org.nr 556669-4153, kallas härm...
-
2023-05-25
Delårsrapport januari - mars 2023
Stabilt i en krympande marknad