Serneke bygger fler lägenheter för HSB i Karlstad
Serneke har tecknat totalentreprenadavtal med HSB Produktion i Värmland för en andra etapp i den nya stadsdelen Jakobsberg nära Karlstad centrum. Den här gången handlar det om 48 lägenheter till ett ordervärde om cirka 100 miljoner kronor.
Entreprenaden omfattar nybyggnation av 48 bostadsrättslägenheter i tre olika byggnader, ett punkthus med sju våningar och två lamellhus med fyra våningar inklusive ett skyddsrum samt ett parkeringsgarage. Lägenheterna får ett till fyra rum och kök, samtliga med balkong, uteplats eller terrass.
Kommunens plan för den nya stadsdelen Jakobsberg, som totalt ska innehålla cirka 4 000 bostäder, service, handel, skola, förskola, torg och rekreationsområden, är att det ska bli en grön stadsdel för en hållbar framtid. De tre husen ska byggas enligt riktlinjer från Sweden Green Building Council och enligt klassificeringen Miljöbyggnad Silver. I det här fallet innebär det bland annat att husen får solcellsanläggning på taket och låg energiförbrukning och miljöpåverkan.
– Det är spännande att få vara med och utveckla en ny stadsdel i Karlstad och framför allt ytterligare ett hållbart projekt tillsammans med HSB med gemensamma förbättringar i fokus. Vi hoppas på ett utvecklande, hållbart och långt samarbete med HSB Produktion i Värmland, säger Magnus Grude, arbetschef på Serneke.
– Vi är jätteglada över att landa ytterligare ett samarbete med Serneke. Försäljningen har gått rekordsnabbt och är den andra etappen av totalt sex som byggs på Jakobsberg. Fortsätter försäljningen i nuvarande takt så kommer vi under våren att starta arbetet med etapp 3, säger Mikael Cederborg, byggprojektledare på HSB.
Byggstart sker omgående och inflyttning är planerad till första kvartalet 2023. Ordersumman om cirka 100 miljoner kronor inkluderas i orderingången för andra kvartalet 2021.

Johan Live
- Presschef, Group
-
Skicka epost
- Kvarnbergsgatan 2, 411 05 Göteborg
- 0768-68 11 37
Nyheter
-
2023-11-09
Serneke går från fem regioner till tre
Serneke Sverige tar nästa steg för att renodla och koncentrera verksamheten, när fem regioner blir t...;
-
2023-10-27
Serneke bygger när Väröbackaskolan utökar
Serneke Sverige AB har tecknat avtal med Varbergs Fastighets AB om att bygga om och till Värobackask...;
-
2023-09-26
Uppdelningen av Serneke tar form
Formerna för Doxas planerade uppdelning av Serneke i två separata bolag, ett för entreprenad och ett...;
-
2023-09-15
Nytänkande i Knytkalaset gav lägre klimatpåverkan
Med rätt betong på rätt plats lyckades Serneke reducera sin klimatpåverkan i byggnationen av Brf Kny...;
-
2023-09-08
Stjärnmäklarna öppnar kontor i Karlatornet
Mäklarfirman Eklund Stockholm New York har sålt lägenheter i Karlatornet sedan säljstarten 2016, då ...;
-
2023-08-23
Serneke Sverige koncentrerar verksamheten
Serneke Sverige genomför förändringar i sin entreprenadverksamhet som får till följd att region Mitt...;
Börsmeddelanden
- 2023-06-21 Sernekes ansökan om avnotering har godkänts
-
2023-06-14
Kallelse till extra bolagsstämma i Serneke Group AB (publ)
Aktieägarna i Serneke Group AB (publ) ("Serneke") eller ("Bolaget"), org.nr 556669-4153, kallas härm...
-
2023-05-25
Delårsrapport januari - mars 2023
Stabilt i en krympande marknad