Serneke bygger jätteträd i Universeum
Serneke har fått i uppdrag av Universeum i Göteborg att bygga ett träd i betong som kommer att bli cirka 25 meter högt. Trädet ska kläs av en konstnär för att passa in i regnskogsklimat och bli kronan på verket i den tropiska utställningen Regnskogen.
Universeum utvecklar sin utställning Regnskogen med ett jättelikt tropiskt träd och Serneke har fått uppdrag att bygga det. Trädet kommer att utgöra basen för utställningen och via tre anslutande hängbroar kommer Regnskogen kunna upplevas på ett helt nytt sätt.
– Det här är ett ovanligt men mycket spännande projekt för oss som vanligtvis bygger bostäder, verksamheter och idrottsanläggningar. Att arbeta i regnskogsklimat på en liten yta med djur omkring sig har vi inte gjort tidigare. Men vi ser med tillförsikt fram emot slutresultatet där barn och vuxna kommer att få kunskap om både regnskogen och djuren som finns i den här miljön, säger Johan Sjöberg, projektledare på Serneke.
Byggnationen har inspirerats av kapokträdet som kan bli upp till 70 meter högt och därmed ett av världens största träd. Trädet växer naturligt i regnskogarna i södra Mexico ner till de södra delarna av Amazonas och kan bli flera hundra år gammalt.
Som en del av den nya Regnskogen färdigställer Serneke just nu en fältstation som tas i bruk redan innan jul. Trädet kommer att vara klart i början av juni och den 8 juni 2016 är det premiär för den nya Regnskogen. Utställningen håller öppet under tiden för ombyggnationen men med något begränsad åtkomst. Projektet är värt cirka 10 miljoner kronor.
Nyheter
-
2023-03-16
Serneke bygger tågdepå i Falköping
Serneke har skrivit entreprenadavtal med Intea Fastigheter AB (publ) om att uppföra en ny tågdepå i ...;
-
2023-03-01
Serneke bygger ny förskola i Borås
Serneke har skrivit avtal med Borås Stad om en totalentreprenad för en ny förskola i Sparsör. Orderv...;
-
2023-02-01
Serneke och Eidar fortsätter stort renoveringsprojekt i Trollhättan
Serneke tecknar nytt entreprenadavtal med Bostadsbolaget Eidar i Trollhättan för att fortsätta med e...;
-
2023-01-27
Serneke bygger ut skola i Varberg
Serneke ska bygga om och till Trönninge skola i Varberg. Entreprenaden för Varbergs Fastighets AB är...;
- 2023-01-20 Serneke övergår till E-faktura
-
2023-01-13
Serneke och Tosito bildar bolag för att utveckla bostäder
Serneke och Tosito har bildat ett nytt bolag för att utveckla och genomföra bostadsprojekt i Västsve...;
Börsmeddelanden
-
2023-03-27
Kallelse till årsstämma i Serneke Group AB (publ)
Aktieägarna i Serneke Group AB (publ) ("Serneke") eller ("Bolaget"), org.nr 556669-4153, kallas härm...
-
2023-02-22
Bokslutskommuniké januari - december 2022
FORTSATT AVMATTNING I MARKNADEN
-
2022-11-30
Omvandling av aktier i Serneke Group
Enligt Sernekes bolagsordning har ägare till aktie av serie A rätt att begära att aktien omvandlas t...