Serneke rekryterar arbetschef till Växjö
Växjöregionen är ännu en av de tillväxtmarknader där Serneke satsar för att vara med och bygga åt en växande befolkning. Stefan Blomkvist blir ny arbetschef för Serneke i Växjö med uppgift att bygga organisation och ytterligare etablera Serneke genom nya projekt.
– Jag tilltalas av den värdegrund som Serneke har och som den personal jag hittills stött på verkligen visar att de jobbar efter. Jag ser ett spännande, utmanande och roligt jobb framför mig, säger Stefan Blomkvist.
Stefan har erfarenhet från VD-jobb på två kommunala fastighetsbolag, från egenföretagande i säkerhetsbranschen och från jobb som affärschef hos NCC.
Fotbollsarenan Myresjö Arena och Fortknox Arena för innebandy är två större projekt i Växjö där Stefan haft en ledande roll i arbetet.
Stefan Blomkvist tillträder sitt jobb som arbetschef på Serneke den 1 september i år.
– Vi välkomnar Stefan till Serneke och jag ser fram emot att utvidga vårt engagemang i kommunen. Vi har en långsiktig strategi för Växjö och med Stefan vid rodret ser jag en mycket god möjlighet att vi når våra mål tidigare än planerat, säger Daniel Åstenius, VD på Serneke Bygg.
För mer information, kontakta:
Stefan Blomkvist, arbetschef Serneke Bygg
Tel: +46 708 511 514
stefan.blomkvist@serneke.se
Daniel Åstenius, VD Serneke Bygg
Tel: +46 70 813 79 82
daniel.astenius@serneke.se
Johan Live, pressansvarig
Tel: +46 768 68 11 37
johan.live@serneke.se
Nyheter
-
2023-09-15
Nytänkande i Knytkalaset gav lägre klimatpåverkan
Med rätt betong på rätt plats lyckades Serneke reducera sin klimatpåverkan i byggnationen av Brf Kny...;
-
2023-09-08
Stjärnmäklarna öppnar kontor i Karlatornet
Mäklarfirman Eklund Stockholm New York har sålt lägenheter i Karlatornet sedan säljstarten 2016, då ...;
-
2023-08-23
Serneke Sverige koncentrerar verksamheten
Serneke Sverige genomför förändringar i sin entreprenadverksamhet som får till följd att region Mitt...;
-
2023-08-23
Nu startar inflyttningen i Karlatornet
2017 startade byggnationen av Nordens högsta byggnad, Karlatornet på Lindholmen i Göteborg. Nu är hu...;
-
2023-07-07
Serneke utför ombyggnation åt Region Kronoberg i Växjö
Serneke ska genomföra ombyggnation på Sigfridsområdet i Växjö. Kontraktet med Region Kronoberg uppgå...;
-
2023-07-05
Serneke genomför storrenovering av centralkök i Trollhättan
Serneke har tecknat kontrakt med Kraftstaden Fastigheter i Trollhättan AB för att totalrenovera Håju...;
Börsmeddelanden
- 2023-06-21 Sernekes ansökan om avnotering har godkänts
-
2023-06-14
Kallelse till extra bolagsstämma i Serneke Group AB (publ)
Aktieägarna i Serneke Group AB (publ) ("Serneke") eller ("Bolaget"), org.nr 556669-4153, kallas härm...
-
2023-05-25
Delårsrapport januari - mars 2023
Stabilt i en krympande marknad