Serneke skriver under för hållbart byggande
Sedan tidigare står Serneke bakom den nationella färdplanen för ett klimatneutralt byggande 2045. Nu har ytterligare ett viktigt steg tagits på färden genom undertecknandet av LFM30 – Lokal Färdplan Malmö 2030.
LFM30 beskriver hur bygg- och anläggningssektorn i Malmö ska kunna bli klimatneutral inom 10 år. Malmö stad är först ut i Sverige med den här typen av lokalt initiativ. Med ett målinriktat lokalt klimatarbete är förhoppningen att skapa ringar på vattnet som gör skillnad nationellt och till och med internationellt.
– Det känns stort att ha tagit nästa steg och att kunna bidra ännu mer till att skapa ett klimatsmart samhälle. Det är viktigt att vi nu bryter ner klimatutmaningarna till lokala, konkreta mål, säger Jonas Håkansson Regionchef för Serneke Projektutveckling Syd.
Bygg- och anläggningsbranschen står idag för 20 procent av den totala klimatbelastningen. För att nå målet klimatneutralt byggande krävs det att alla parter i värdekedjan samverkar och hjälps åt.
Ett exempel på sådan samverkan är det klimatsmarta Solkvarteret i Malmö. Tillsammans med E.ON skapar Serneke ett unikt boende med smarta energilösningar, miljötänk och innovativ teknik. Det är ett samarbete som möjliggjort helt nya lösningar och att hållbarhetsarbetet lyfts till en högre nivå.
– För oss är det otroligt viktigt att kunna ta ett ansvar i de här frågorna och faktiskt leva som vi lär, säger Kristian Jansson, regionchef för Serneke Bygg Syd. Nu vill vi givetvis att så många som möjligt skriver på och hänger med i det här otroligt viktiga arbetet.
Fakta Nationell och lokal färdplan för hållbart byggande:
Färdplanen vänder sig till alla aktörer som arbetar med nyproduktion, anläggning eller renovering.
Den 25 april 2018 lämnades de nationella färdplanerna för ett Fossilfritt Sverige in till regeringen. Initiativet samlar idag över 350 aktörer som ställer upp på den deklaration som tagits fram. Sveriges Byggindustrier driver arbetet med att implementera färdplanen.
Framtagandet av den lokala färdplanen LFM30 initierades av Malmö stad, bland annat i samverkan med Hållbart Byggande i Syd (HBSyd). Malmö ska bli en testbädd för innovation, utveckling och främja nya, moderna arbetstillfällen inom byggbranschen

Jonas Håkansson
- Affärschef, Projektutveckling, Syd
-
Skicka epost
- Östergatan 18, 211 25 Malmö
- 0739-76 94 57

Kristian Jansson
- Regionchef, Syd
-
Skicka epost
- Östergatan 18, 211 25 Malmö
- 0700-81 93 10
Vi skriver på färdplanen
Nyheter
-
2023-05-29
Specialfastigheter förlänger ramavtal med Serneke
Specialfastigheter har valt att förlänga sitt ramavtal med Serneke med ytterligare tre år. Ramavtale...;
-
2023-05-12
Serneke fortsätter utveckla Tamarinden i Örebro
Serneke har tecknat ett samverkansavtal med ÖrebroBostäder AB. Parterna ska tillsammans planera för ...;
-
2023-04-24
Serneke utför trafikprojekt åt Malmö stad
Serneke har skrivit entreprenadavtal med Malmö stad för att utföra en ombyggnad av gatumiljön för Ma...;
-
2023-04-20
Kylbehovet i Södra Veddesta ska värma bostäder och kontor
Serneke och energibolaget E.ON är överens om en ny och unik helhetslösning för produktion av kyla oc...;
-
2023-04-13
Serneke bygger LSS-boende i Surte
Serneke ska bygga ytterligare ett LSS-boende åt Ale kommun. De 14 lägenheterna ska stå klara 2024 oc...;
-
2023-03-30
Handelsbanken etablerar sig i Karlatornet
Handelsbanken är nu klar som hyresgäst i Karlatornet. Sernekes och Balders JV-bolag för Karlatornet ...;
Börsmeddelanden
-
2023-05-25
Delårsrapport januari - mars 2023
Stabilt i en krympande marknad
-
2023-05-03
Stämmokommuniké från årsstämman i Serneke Group AB (publ)
Vid årsstämman i Serneke Group AB (publ) den 3 maj 2023 fattades följande huvudsakliga beslut:...
-
2023-04-25
Uttalande från styrelsen för Serneke med anledning av Doxas offentliga uppköpserbjudande
Styrelsen för Serneke rekommenderar enhälligt aktieägarna i Serneke att acceptera Doxas offentliga u...