Serneke tecknar med snabbväxande hyresgäst i Sjöbefäls
skolan
SERNEKE hyr ut till Vinngroup i anrika Sjöbefälsskolan i Göteborg. Hyreskontraktet är ett långsiktigt avtal som kommer att omfatta 3 150 m². Utvecklingen av fastigheten görs i samverkan mellan Serneke och Adapta Fastigheter AB.
Vinngroup är en av Sveriges mest snabbväxande konsultbolag och de har idag 12 dotterbolag med specialistkonsulter, varav 8 sitter i Göteborg. Med den expansionstakt bolagen har idag, behöver de större och mer effektiva ytor och lokaler än dagens befintliga. Nu har de beslutat att flytta sin verksamhet mer centralt och in i nyrenoverade lokaler utrustade med de senaste tekniska lösningarna och med rum för kreativa möten både med kunder och internt mellan bolagen.
Flytten går årsskiftet 2014/15 till Sjöbefälsskolan i Göteborg.
Sjöbefälsskolan är beläget på Kvarnbergsgatan 2 i centrala Göteborg. Anpassning av lokaler för Vinngroups räkning börjar i mars och byggtiden pågår året ut.

Ola Serneke
- VD, Serneke Invest
-
Skicka epost
- Kvarnbergsgatan 2, 411 05 Göteborg
- 031-712 97 05
Nyheter
-
2023-03-16
Serneke bygger tågdepå i Falköping
Serneke har skrivit entreprenadavtal med Intea Fastigheter AB (publ) om att uppföra en ny tågdepå i ...;
-
2023-03-01
Serneke bygger ny förskola i Borås
Serneke har skrivit avtal med Borås Stad om en totalentreprenad för en ny förskola i Sparsör. Orderv...;
-
2023-02-01
Serneke och Eidar fortsätter stort renoveringsprojekt i Trollhättan
Serneke tecknar nytt entreprenadavtal med Bostadsbolaget Eidar i Trollhättan för att fortsätta med e...;
-
2023-01-27
Serneke bygger ut skola i Varberg
Serneke ska bygga om och till Trönninge skola i Varberg. Entreprenaden för Varbergs Fastighets AB är...;
- 2023-01-20 Serneke övergår till E-faktura
-
2023-01-13
Serneke och Tosito bildar bolag för att utveckla bostäder
Serneke och Tosito har bildat ett nytt bolag för att utveckla och genomföra bostadsprojekt i Västsve...;
Börsmeddelanden
-
2023-02-22
Bokslutskommuniké januari - december 2022
FORTSATT AVMATTNING I MARKNADEN
-
2022-11-30
Omvandling av aktier i Serneke Group
Enligt Sernekes bolagsordning har ägare till aktie av serie A rätt att begära att aktien omvandlas t...
-
2022-11-09
Omvandling av samtliga A-aktier till B-aktier
Serneke Group AB har mottagit begäran från A-aktieägarna att omvandla samtliga aktier av serie A i S...