Skyhögt intresse för bostäder i Nordens högsta hus
På Lindholmen i Göteborg ska Nordens högsta hus byggas. I våras öppnade intresseanmälan för bostad i tornet och sedan dess har anmälningarna strömmat in. Och det är inte bara göteborgare som vill bo i Göteborgs nya landmärke, Karlatornet. Personer från nästan alla världens hörn har anmält intresse.
Trycket på sajten var stort när intresseanmälan för en bostad i det 266 meter höga Karlatornet öppnade. Drygt 3 500 anmälningar har på bara några månader kommit in. De flesta kommer från svenskar och då främst göteborgare men ett nämnvärt antal, cirka 1 000 stycken, kommer från stockholmare.
– Det här är ett spännande koncept som inte finns i Sverige sedan tidigare och det lockar människor från hela landet. Vi har fått en större spridning än vi vågat hoppas på, även i Stockholmsområdet, säger Niklas Berntzon, VD för Eklund Stockholm New York.
Om alla som köper en lägenhet planerar att bo i den är svårt att säga. Ett köp kan även vara en bra investering för framtiden.
– Visst finns det de som ser köpet som en investering men jag tror att de flesta som anmält sitt intresse faktiskt planerar att bosätta sig i tornet. Många som reser och bor på hotell ser detta som ett ypperligt alternativ. De har hotell i botten av huset, med all den service det innebär, men bor i en privat bostad med unik utsikt, säger Niklas Berntzon.
Karlatornet väcker mångas nyfikenhet och det är inte bara svenskar som är intresserade. Nästan alla världens hörn finns representerade bland de som anmält sitt intresse.
– Vi räknar med att intresset kommer att öka i hela världen i takt med att projektet blir mer känt, säger Kristina Börjesson, projektutvecklare på Serneke.
Det är byggkoncernen Serneke som ligger bakom Karlatornet. Skyskrapan kommer att ligga på Lindholmen i Göteborg och innehålla drygt 500 lägenheter. Tornet blir en del av den nya stadsdelen Karlavagnsplatsen på Hisingen där bostäder, kontor och affärer kommer att fylla cirka tio kvarter. Försäljningen av lägenheterna i skyskrapan påbörjas under våren 2016.
Nyheter
-
2021-02-05
Serneke bygger logistikanläggning i Tranås
Serneke har tecknat avtal med Höganloft Fastigheter AB för byggnation av en ny logistikanläggning fö...;
-
2021-02-02
Sernekes styrelse utser extern granskare
Advokat Biörn Riese har av styrelsen i Serneke Group fått uppdraget att granska VD Ola Sernekes komm...;
-
2021-01-29
Ola Serneke bekräftar deltagande i diskussionsforum
Med anledning av artiklar i Göteborgs-Posten och övrig media bekräftar Ola Serneke att han deltagit ...;
-
2021-01-22
Serneke förstärker organisationen för Karlatornet
Efter att Balder blivit ny delägare i Karlatornet i mitten av december förra året är byggnationen av...;
-
2021-01-21
Serneke renoverar Botanhuset i Stockholm
Serneke har fått uppdraget att renovera det hundraåriga Botanhuset vid Naturhistoriska Museet i Stoc...;
-
2020-12-22
Serneke bygger 99 lägenheter i Kungälv på uppdrag av Riksbyggen
Serneke har tecknat entreprenadavtal med Riksbyggen om att bygga 99 lägenheter i Kongahälla-området ...;
Börsmeddelanden
-
2021-02-26
Bokslutskommuniké januari - december 2020
SÄKRAD FINANSIERING AV KARLATORNET
-
2021-02-24
Ola Serneke lämnar rollen som VD för Serneke Group
Efter samtal med styrelsen i Serneke Group har Ola Serneke beslutat att lämna rollen som VD och konc...
-
2021-01-29
Förändring av det totala antalet aktier och röster i Serneke
Antalet aktier i Serneke Group AB (publ) ("Serneke") uppgår per den 29 januari 2021 till 28 753 232 ...